Αρχική > Αθλητικά > Πέθανε από κορονοϊό ο 58χρονος Ολυμπιονίκης Λεωνίδας Πελεκανάκης

Πέθανε από κορονοϊό ο 58χρονος Ολυμπιονίκης Λεωνίδας Πελεκανάκης

Ο Ολυμπιονίκης Λεωνίδας Πελεκανάκης έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 58 ετών, ύστερα από μάχη με τον κορονοϊό

ΟΟλυμπιονίκης Λεωνίδας Πελεκανάκης έφυγε από τη ζωή το πρωί της Πέμπτης 14 Ιανουαρίου, σε ηλικία μόλις 58 ετών, έπειτα από δίμηνη μάχη με τον κορονοϊό.

Ο Λεωνίδας Πελεκανάκης ήταν πρωταθλητής στην ιστιοπλοΐα και πέθανε από τον θανατηφόρο ιό, παρότι, όπως αναφέρουν οι πληροφορίες, δεν αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα υγείας. Μέχρι πρότινος, μέχρι και τον Οκτώβριο έπαιρνε μέρος σε αγώνες ανοικτής θαλάσσης.

Ποιος ήταν ο Λεωνίδας Πελεκανάκης

Από παιδί ο Λεωνίδας Πελεκανάκης ξεκίνησε την ιστιοπλοΐα, κάνοντας όπτιμιστ στον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο Πειραιά και συνέχισε σε άλλες κατηγορίες όπως Finn, Star, Soling ενώ ήταν  στους κορυφαίους αθλητές στην ανοικτή θάλασσα με διεθνείς διακρίσεις. Το 1984, πήρε μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες μαζί με τον Ηλία Χατζηπαυλή και κατέκτησαν την 6η θέση στην κατηγορία των Star στη διοργάνωση του Λος Άντζελες.