-
Αρχική > Αθλητικά > Μεγάλο διπλό της Καστοριάς στον Βόλο! Και τώρα ο… τελικός της Μεγάλης Τετάρτης

Μεγάλο διπλό της Καστοριάς στον Βόλο! Και τώρα ο… τελικός της Μεγάλης Τετάρτης

Απέδρασε με διπλό από τον Βόλο η Καστοριά και έκανε ένα ακόμη βήμα προς τον στόχο της!

Οι «ερυθροκίτρινοι» έδωσαν σήμερα, στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής, έναν από τους τελευταίους τους αγώνες για φέτος, με μοναδικό στόχο την παραμονή στην κατηγορία και πέτυχαν μια σπουδαία νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου με σκορ 1-2.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά και έδειξε την θέλησή της να πάρει τους τρεις βαθμούς από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όπου και κατάφερε με τον Μανακίτσα να ανοίξει το σκορ στο 5ο μόλις λεπτό, έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Ταρέλι. Ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου τα… καναρίνια δεν απειλήθηκαν σημαντικά και μάλιστα πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, με τον Πάλλα στο 36′ (0-2).

Στην επανάληψη όπως ήταν φυσικό, οι γηπεδούχοι πίεσαν τους παίκτες του Χάρη Βοριαζίδη και κατάφεραν στο 64′ με κεφαλιά του Διαμαντόπουλου να μειώσουν σε 1-2, όμως οι «ερυθροκίτρινοι» άντεξαν στην πίεση που τους άσκησαν οι αντίπαλοί τους, δεν δέχθηκαν γκολ και μάλιστα στα… χασομέρια του ματς θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα, όμως ο Καβουσάκης απέκρουσε το δυνατό σουτ του Ταρέλι και έδιωξε σε κόρνερ.

Έτσι, έφτασαν στην 8η νίκη τους για φέτος, διατήρησε την θέση της και πλέον στρέφει το βλέμμα της στον «τελικό» της Μεγάλης Τετάρτης κόντρα στον ΠΑΟΚ Κρηστώνης που βρίσκεται ένα… σκαλί πιο πίσω με έναν βαθμό διαφορά.