-
Αρχική > Αθλητικά > Ο Έλληνας αρσιβαρίστας Πασχάλης Κουλούμογλου σήκωσε 179 κιλά και πήρε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό!!!-ΦΩΤΟ

Στη διοργάνωση που φιλοξενείται για δεύτερη μέρα στην πόλη Μπερκ Σουρ Μερ της Γαλλίας, ο Έλληνας πρωταθλητής σήκωσε 179 κιλά και πρώτευσε τόσο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

, όσο και στο Όπεν όπου έλαβαν μέρος ορισμένα από τα κορυφαία ονόματα της κατηγορίας. Η επίδοση του Κουλούμογλου αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ, καθώς το προηγούμενο δικό του ήταν 177 κιλά από τις 3 Δεκεμβρίου 2017 στο Μεξικό.

Τη δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα έλαβε ο Πολωνός Μάριουζ Τόμτσικ με 153κ., ενώ τρίτος ήταν ο Γιουχάνι Κόκο από την Φινλανδία με 144 κιλά. Τρίτος στο Όπεν πρωτάθλημα κατετάγη ο Βραζιλιάνος Μπρούνο Κάρα με 172 κιλά.

ΠΗΓΗ: diaforetiko.gr