![](https://kastoria365.gr/wp-content/uploads/2023/03/335946708_4809393919185247_5448371799075369353_n-1-1132x509.jpg)
Με λαμπρότητα και χριστιανική ευλάβεια γιορτάστηκε σήμερα στον ιερό ναό Αγίου Νικάνορα η εορτή της Σταυροπροσκυνήσεως
Η Κυριακή της Σταυροπροσκυνήσεως ονομάζεται η τρίτη Κυριακή της Μεγάλης Τεσσαρακοστής, κατά την οποία τιμάται ο Σταυρός, το σύμβολο της χριστιανικής πίστης. Πρόκειται για δεσποτική εορτή, η οποία έχει τις ρίζες της στην Παλαιστίνη, όταν την πρώτη Κυριακή μετά την 6η Μαρτίου εορταζόταν η ανεύρεση του Τιμίου Σταυρού από την Αγία Ελένη.
Η Κυριακή αυτή είναι η μεσονηστήσιμη, βρίσκεται δηλαδή στο μέσο της σαραντάημερης νηστείας. Οι χριστιανοί ατενίζοντας και προσκυνώντας το Σταυρό, θυμούνται το πάθος του Χριστού και από την Αγία Ελένη.