![](https://kastoria365.gr/wp-content/uploads/2024/02/426613355_393681203246094_1648636007940765627_n-1132x509.jpg)
Εξαιρετική η έναρξη των Β’ Καραβαγγελείων!Εξαιρετική και πολύ συγκινητική η θεατρική παράσταση που μας γνώρισε καλύτερα τον μεγάλο μας ήρωα!
![](https://kastoria365.gr/wp-content/uploads/2024/02/16980484529943276581.jpg)
![](https://kastoria365.gr/wp-content/uploads/2024/02/426613355_393681203246094_1648636007940765627_n-640x480.jpg)
![](https://kastoria365.gr/wp-content/uploads/2024/02/425853813_393681263246088_8999464559293926263_n-640x480.jpg)
![](https://kastoria365.gr/wp-content/uploads/2024/02/425865725_393681119912769_2497029216265561429_n-640x480.jpg)
Έξοχη η φράση που επιλέξατε από την μοναδική τριλογία του Θοδωρή Παπαθεοδώρου για τον Μακεδονικό Αγώνα: “Ο μόνος τάφος των νεκρών είναι οι ψυχές των ζωντανών”! Έξοχη όμως κι η απάντηση της μικρής Μακεδονοπούλας που διασώζει ο Ίων Δραγούμης:
Κάποιος ρώτησε το 1905 ένα κοριτσάκι στη Μακεδονία “ποιος είναι ο Βασιλεύς των Ελλήνων;” κι εκείνο αποκρίθηκε χωρίς δισταγμό “ο Παύλος Μελάς”. Και στ’ αλήθεια είναι, ακόμη και τώρα!!!!!!!!!!!!!
Β’ Καραβαγγέλεια -“Ο ύμνος του Παλικαριού”: Μουσικοθεατρικό Ιστορικό Δρώμενο αφιερωμένο στον Παύλο Μελά.
Τεχνική Υποστήριξη-Ζωντανή μετάδοση: Δημήτριος Ιωάννου